Rwa kulszowa jest następstwem zmian degeneracyjnych i zapalnych w kręgosłupie. Odczuwany przez pacjenta ból spowodowany jest podrażnieniem lub zapaleniem nerwu kulszowego, największego nerwu w ciele człowieka.
Przyczyny choroby:
Rwa kulszowa jest najczęściej następstwem przepukliny dysków lub zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa z bezpośrednim uciskiem na nerw, powodując jego podrażnienie lub zapalenie. Może również pojawić się na skutek zapalenia stawów i choroby reumatycznej, nowotworu, ciąży lub uszkodzeń kręgosłupa.
Objawy choroby:
Ból odczuwalny jest w odcinku lędźwiowiowym kręgosłupa, biegnie przez pośladek i tylnią część uda, promieniując w dół poniżej kolana, czasami do stopy. Objawem jest uczucie bardzo ostrego, palącego bólu, który przeszywa i paraliżuje wprawiając nogę w odrętwienie. Efektem długotrwałej rwy kulszowej poza ogromnym bólem i zmniejszoną ruchomością tułowia może być skrzywienie (skolioza) kręgosłupa oraz deformacja postawy ciała.
Zapobieganie:
- właściwe odżywianie (dieta bogata w wapń)
- zachowywanie prawidłowej postawy
- systematyczne ćwiczenia
- unikanie czynności wysokiego ryzyka (dźwigania ciężarów, kontaktu z urządzeniami powodującymi wibracje)
- rzucenie, unikanie palenia papierosów.
Leczenie:
- zachowawcze: terapia manualna, kinezyterapia, fizykoterapia, farmakoterapia
- operacyjne – podejmowane w sytuacji gdy obserwuje się objawy deficytu neurologicznego, lub też leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów.
Bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego dyskopatii są objawy deficytu neurologicznego świadczące o uszkodzeniu układu nerwowego.